Adoracja Najświętszego Sakramentu


Modlitwy do MB Sokalskiej


Modlitwy o uzdrowienie


Skrzynka intencji


Księga gości


Zdjęcia, filmy, dźwięki


Słuchaj nas NA ŻYWO


 
Wspólnota klasztoru
wspolnota_klasztoru

 

Bernardyni w Hrubieszowie

 


 

 

 

Ojcowie Bernardyni, duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu, przybyli do Hrubieszowa w 2001 r. na zaproszenie Ks. Bpa Jana Śrutwy, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, który napisał w liście do diecezjan m.in. takie słowa: 


„Diecezja zamojsko-lubaczowska zaprosiła do osiedlenia się na stałe w Hrubieszowie przedstawicieli, wielce zasłużonego dla Kościoła i Ojczyzny, zakonu Ojców Bernardynów. Przybycie Ojców Bernardynów oznacza wzmocnienie zbawczego trendu maryjnego. Przywiozą oni bowiem do Hrubieszowa – jakby w przepysznym posagu – sławny historią i cudami obraz Matki Boskiej Sokalskiej.


Wielką sławą cieszył się ten Obraz, przechowywany w klasztorze Ojców Bernardynów w Sokalu, zwłaszcza od roku 1648, kiedy to klasztor sokalski, obronił się przed wojskami Bohdana Chmielnickiego. Zaraz potem ofensywę tych wojsk powstrzymały potężne mury Zamościa. Wielkiego wyróżnienia dostąpił cudowny obraz Matki Bożej Sokalskiej w pierwszych latach osiemnastego wieku. Jego bowiem koronacja w 1724 roku była trzecia tego rodzaju uroczystością w Rzeczypospolitej – po Jasnej Górze w roku 1717 i Kodniu nad Bugiem w roku 1723.


Dokładnie 50 lat temu zachodnia część Sokala wraz z klasztorem Ojców Bernardynów i cudownym obrazem Matki Bożej Sokalskiej znalazła się poza granicami Polski. W czasie ewakuacji klasztoru sokalskiego w 1951 roku Bernardyni zabrali ze sobą do Polski także ten cudowny Obraz. Nadszedł obecnie moment, aby ten skarb kultury narodowej i obiekt kultu religijnego znalazł dla siebie godną i stałą przystań.


Odległość Hrubieszowa od Sokala wynosi tylko 50 km. Żyją jeszcze ludzie, którzy pamiętają piesze pielgrzymki mieszkańców Hrubieszowa i okolicy do Sokala. I oto najdalej na wschód położone miasto w Polsce może się wkrótce cieszyć sławą żywego sanktuarium maryjnego. Już teraz mamy podstawy ku temu, by z tego obrotu sprawy serdecznie się radować i składać dzięki dobremu Bogu”.


 Erygowanie domu zakonnego i parafii miało miejsce w Hrubieszowie 24 czerwca 2001 r. Od 7 września 2002 r. Ojcowie Bernardyni opiekują się także cudownym Obrazem Matki Bożej Sokalskiej  oraz zajmują się szerzeniem kultu Matki Bożej na ziemi hrubieszowskiej a także prowadzą duszpasterstwo parafialne.

 


Więcej informacji...

 

 


  

 

 

Wspólnota klasztoru w Hrubieszowie

 

 

 

 

 

 

 

o. Wiktoryn Jacek Krysa OFM - kustosz sanktuarium, gwardian klasztoru, proboszcz, ojciec duchowny Dekanatu Hrubieszów - Południe, dyrygent Chóru M.B. Sokalskiej, opiekun Młodzieży Franciszkańskiej, opiekun Dzieci Pierwszokomunijnych, organista.

  

vacat

 


 

 

vacat

 

 

 strona główna  |  sanktuarium  |  informacje  |  aktualności  |  ogłoszenia  |  parafia  |  apostolat  |  galeria  |  kontakt  |  UA
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ SOKALSKIEJ - KLASZTOR OO. BERNARDYNÓW W HRUBIESZOWIE
ul. Plac Staszica 6, 22-500 Hrubieszów, tel. 084 696 2393


?>